fbpx

Jak wygląda sesja fotografii kulinarnej w restauracji?

Joanna Kaźmierczak

Fotografka kulinarna z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w stylizacji jedzenia, a także w zdjęciach dla restauracji. Sprawia, że zdjęcia zaczynają opowiadać historię.

Aparat Zenit

Wiesz, że nie jest łatwo zrobić zdjęcia potraw z restauracji, które będą wyglądać zachęcająco i apetycznie? I nie, wcale nie jest temu winne samo danie. To kwestia wiedzy i umiejętności, jak fotografować jedzenie. Dlatego zobacz, jak wyglądają sesje kulinarne dla restauracji i kiedy warto się na nie zgłosić.

Sesje zdjęciowe dla restauracji, czyli jak robić zdjęcia jedzeniu

Masz doświadczony zespół, który w kuchni potrafi stworzyć małe dzieła sztuki? Warto pokazać nie tylko ich wygląd, ale również… smak, teksturę, zapach. Czy jest to łatwe? Nie. I dlatego warto zlecić to zadanie osobie, która na co dzień zajmuje się fotografią dla restauracji.

Dobrze jest o tym pomyśleć zarówno wtedy, gdy potrzebujesz zdjęcia dań do menu (drukowanego czy online), jak i do prowadzenia social mediów. I ze względu na te dwa główne cele fotografia dla restauracji dzieli się na:

  • stylizowane zdjęcia potraw;
  • zdjęcia restauracji lifestylowe.

I właśnie w zależności od celu, sesja będzie wyglądać nieco inaczej. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak przebiega sesja fotografii kulinarnej w restauracji, czytaj dalej.

Fotografia Joanna Kaźmierczak

Stylizowane zdjęcia potraw

Często wypisanie składników potrawy to za mało, aby pobudzić kubki smakowe, zachęcić do jedzenia. Dlatego wielu właścicieli restauracji decyduje się na zdjęcia potraw w menu, a także na publikowanie ich na stronie internetowej, czy w social mediach.

Najczęściej są to stylizowane zdjęcia w restauracji. Co to oznacza? Że wokół talerza buduje się „scenę”, która ma podkreślić smak i zapach potrawy, czy oddać jej sezonowy charakter. Taka stylizacja, choć nie jest rozbudowana (w końcu jej celem jest pokazanie głównego bohatera), pobudza wyobraźnię odbiorcy, a także daje mu jasny komunikat, czego może się spodziewać po Twojej kuchni.

A czy fotograf kulinarny (lub fotografka 😉 ingeruje w samą potrawę? I tak, i nie.

Fotografie kulinarne nie mogą wprowadzać Twoich klientów w błąd, sugerować, że dostaną coś więcej, niż jest widoczne na zdjęciu. Czasami jest jednak tak, że choć danie pięknie prezentuje się na żywo, w obiektywie aparatu traci swój blask. Wtedy trzeba mu delikatnie pomóc – lepiej wyeksponować składniki, pokazać przyprawy, które sprawiają, że potrawa jest wyjątkowa. Dlatego najczęściej podczas sesji fotograf ściśle współpracuje z kucharzem.

Jak przebiega sesja do menu?

No dobrze, a jak wygląda przebieg takiej sesji, jak się do niej przygotować? Najpierw należy ustalić, jakie potrawy będą fotografowane, a także, z czego się składają. Na tej podstawie można przygotować wcześniej pomysły, a także określić, jaki ma być klimat sesji.

Potrawy do zdjęć mogą być serwowane na naczyniach dostępnych w restauracji, aczkolwiek, jeśli korzystasz z usług fotografa, który specjalizuje się w zdjęciach jedzenia, często znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie ceramiki znajdującej się na wyposażeniu jego studia. Dlaczego? Ponieważ jest ona wybierana z myślą, aby dobrze wyglądać na zdjęciach, stanowi też sposób na ich urozmaicenie (zwłaszcza wtedy, gdy zdjęcia mają być z jednej strony powtarzalne, a z drugiej różnorodne). Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, w dniu sesji fotograf przyjedzie z całym sprzętem do stylizacji i po jego rozłożeniu… zacznie pracę. A Twoim jedynym zadaniem będzie dostarczanie kolejnych potraw.

Fotografia kulinarna – współpraca

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź moje portfolio i dowiedz się jakie zdjęcia i stylizacje mogę dla Ciebie stworzyć.

Zdjęcia restauracji

Stylizowane zdjęcia potraw do menu to świetny początek. Ale oprócz tego warto pokazać restaurację „od kuchni”, codzienną pracę, a także to, dlaczego warto przyjść właśnie do Twojej knajpki.

Tego typu zdjęcia dla restauracji często nazywam lifestylowymi, a ich przykłady to:

  • zdjęcia kucharzy podczas pracy;
  • zdjęcia z przygotowania posiłków, napojów (przyznaj sam/-a, że na widok prosecco lejącego się prosto do kieliszka z Aperolem i pomarańczą nabierzesz ochoty na orzeźwiającego drinka);
  • zdjęcia zastawionych stolików – na romantyczną kolację, spotkanie biznesowe, czy przyjęcie urodzinowe;
  • zdjęcia pracowników oraz gości przy stole (nie martw się, to nie muszą być „prawdziwi” goście, mogą to być Twoi pracownicy, znajomi, którzy zgodzili Ci się pomóc w takiej sesji);
  • zdjęcia wnętrza.

Efekty takiej sesji świetnie sprawdzą się zarówno na stronę internetową, jak i do publikowania w social mediach. W zależności do tego, czego potrzebujesz, możesz umówić się na jedną sesję lub cyklicznie ją ponawiać, by dostosowywać się do oferty sezonowej, a także specjalnych okazji, jak walentynki, sylwester.

Jak przebiegają zdjęcia restauracji?

Tak jak w przypadku zdjęć potraw, dobrze jest wcześniej ustalić, czego dokładnie potrzebujesz, jakie dania chciałbyś/chciałabyś pokazać. Chociaż w tym wypadku nie trzeba ich stylizować, to zawsze warto pokazać je w odpowiednim kontekście (w otoczeniu kwiatów, świec itp.). Na tej podstawie można opracować plan sesji, spisać, jakiego typu zdjęcia należy wykonać. Fotograf, po przygotowaniu pomysłów, poradzi Ci, jak się przygotować do sesji, o co wcześniej zadbać, aby praca przebiegała sprawnie.

Tego typu zdjęcia najlepiej wykonywać poza godzinami otwarcia restauracji lub w czasie, gdy przewidujesz najmniejszy ruch. Dobrze jest także wcześniej oddelegować jednego/kilku pracowników do pomocy przy sesji, którzy będą na bieżąco podawać dania i napoje, a także posłużą jako modele i modelki (przy czym, jeśli nie chcą, nie jest konieczne pokazywanie ich twarzy).

I tak naprawdę… to tyle. Zarówno przed, jak i w trakcie sesji dostaniesz wskazówki, dzięki którym będziesz wiedzieć, jakie zadania należą do Ciebie. A resztą zajmie się fotograf/-ka.

Joanna Kaźmierczak stylizacja żywności

Masz pytania?

Chętnie na nie odpowiem! Napisz do mnie i porozmawiajmy o fotografii kulinarnej.