fbpx

Fotografia kulinarna – kiedy warto zlecić profesjonalne zdjęcia jedzenia?

Joanna Kaźmierczak

Fotografka kulinarna z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w stylizacji jedzenia, a także w zdjęciach dla restauracji. Sprawia, że zdjęcia zaczynają opowiadać historię.

fotografia kulinarna dla restauracji

Próbowałaś/eś już wszystkiego, ale Twoje fotki jedzenia nie wyglądają tak apetycznie, jak zdjęcia znalezione na Instagramie? Jeśli Twój biznes opiera się na branży spożywczej to… zapomnij o kolejnych próbach i zleć to zadanie profesjonaliście.

Na czym polega fotografia kulinarna?

Fotografia jedzenia to wyspecjalizowany dział fotografii komercyjnej, który zajmuje się wyłącznie zdjęciami potraw, produktów spożywczych. Podczas fotografowania potraw ważne jest, aby:

 • „pokazać” ich smak oraz zapach;
 • uwypuklić apetyczną teksturę, konsystencję, a jeśli potrawa sama w sobie nie posiada atrakcyjnego kształtu, to poprzez odpowiednie naczynia mu je nadać;

 • wyeksponować wszystkie mocne punkty produktu spożywczego, dania tak, aby skusić odbiorcę;

 • opcjonalnie wywołać określone skojarzenia związane ze spożywaniem potrawy w danych okolicznościach.

A więc fotografie jedzeniaefektem przemyślanego pomysłu oraz jak najbardziej atrakcyjnej dla danego typu dania kompozycji.

Potrzebujesz apetycznych zdjęć jedzenia?

Mogę jest dla Ciebie wykonać, dopasowując charakter sesji do celu, wizji marki.

Fotografie jedzenia – zrobić samodzielnie czy zlecić?

Biorąc pod uwagę ilość zdjęć w social mediach, może się wydawać, że fotografia potraw jest całkiem prostym zadaniem, ale już po pierwszej sesji szybko okazuje się, że wcale nie jest łatwo uzyskać efekt, od którego od razu nabiera się apetytu. Zdjęcia kulinarne wymagają posiadania nie tylko wiedzy, ale także odpowiedniego zaplecza w postaci pasujących naczyń, teł, akcesoriów.

Jeśli prowadzisz biznes związany z branżą spożywczą, gastronomiczną, to właśnie artystyczne zdjęcia jedzenia będą sposobem na zwizualizowanie oferty, zachęcenia odbiorcy do wizyty w Twoim lokalu, zakupu produktów czy książki kulinarnej. Tak naprawdę to taka sama inwestycja, jak każda inna związana z marketingiem, reklamą. I aby uzyskać pożądane efekty, warto zlecić fotografowanie potraw specjaliście.

Pomijając oczywistą korzyść, jaką są apetyczne zdjęcia jedzenia, to również oszczędność czasu i pieniędzy. Wiesz, ile razy zdarzyło mi się usłyszeć, że np. restauracja kupiła specjalnie tła, które i tak nic nie zmieniły w ich zdjęciach? Lub inwestowała w sprzęt… z którego mało kto umiał tak naprawdę korzystać? Nie wspominając już o tym, że poświęcony na zdjęcia czas można przeznaczyć na to, na czym się najlepiej znasz.

Fotografia kulinarna – cennik

Wiesz już, że jest Ci potrzebny fotograf jedzenia, ale jeszcze nie wiesz, ile to kosztuje? Na cenę jednego zdjęcia wpływa:

 • przygotowanie pomysłów, tablicy inspiracji;
 • zakup akcesoriów niezbędnych do konkretnej sesji;
 • zakup produktów spożywczych, jeśli potrawa ma być przygotowywana przez fotografa;
 • przygotowanie potrawy do zdjęć;
 • przygotowanie aranżacji;
 • sesja fotograficzna;
 • postprodukcja (obróbka zdjęć).

Oczywiście, studio fotografii kulinarnej w wycenie bierze także pod uwagę posiadane doświadczenie, umiejętności, zaplecze sprzętowe itp. Ze względu na to wszystko fotografia potraw każdorazowo wyceniana jest indywidualnie.

W przypadku zdjęć jedzenia, cena zaczyna się zwykle od 150 zł netto za proste aranżacje. Natomiast koszt „lifestylowych”, wizerunkowych zdjęć restauracji do social mediów oblicza się na podstawie czasu trwania sesji.

Fotografia kulinarna – Katowice

 

Jeśli szukasz osoby, która wykona dla Ciebie piękne fotografie jedzenia w Katowicach, zgłoś się do mojego studia fotografii kulinarnej. Wykonuje zlecenia na terenie całego Śląska, wystarczy do mnie napisać.

Joanna Kaźmierczak stylizacja żywności

Chcesz zlecić mi zdjęcia kulinarne?

Napisz, czego potrzebujesz i gdzie chcesz potem wykorzystywać zdjęcia, a ja przygotuję ofertę.