fbpx

Fotografia kulinarna – jak znaleźć dobrego fotografa kulinarnego?

Joanna Kaźmierczak

Fotografka kulinarna z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w stylizacji jedzenia, a także w zdjęciach dla restauracji. Sprawia, że zdjęcia zaczynają opowiadać historię.

fotografia kulinarna dla restauracji

Potrzebujesz apetycznych zdjęć jedzenia do promocji swojego biznesu i wiesz, że nie zrobisz ich sam/a? Nie martw się, pomoże Ci w tym fotograf kulinarny. Tylko na co zwracać uwagę podczas jego poszukiwań? Przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek.

Fotografia kulinarna – czy każdy fotograf się sprawdzi?

Zacznę od tego, że fotografia jedzenia jest specyficznym typem fotografii. Oprócz wiedzy na temat obsługi aparatu, sposobów wykorzystania światła oraz kompozycji, trzeba mieć podstawowe umiejętności w zakresie samego gotowania – tzn. mieć świadomość, jak zachowują się poszczególne składniki w trakcie obróbki, z jakiej perspektywy określone danie wygląda najkorzystniej itp. Dodatkowo kulinarna fotografia wymaga też posiadania odpowiedniego zaplecza, tj. teł, naczyń, innych propsów, o których pisałam w artykule o tym, co jest potrzebne, aby zrobić artystyczne zdjęcia jedzenia.

Dlatego fotograf, który na co dzień zajmuje się sesjami stricte produktowymi czy portretowymi, rodzinnymi niekoniecznie sprosta temu zadaniu. Lepiej szukać osoby, która specjalizuje się w zdjęciach jedzenia. Ewentualnie alternatywą jest zatrudnienie fotografa i stylistę żywności, którzy będą wspólnie działać.

Potrzebujesz apetycznych zdjęć jedzenia?

Mogę jest dla Ciebie wykonać, dopasowując charakter sesji do celu, wizji marki.

Na co zwracać uwagę wybierając fotografa kulinarnego?

Gdzie szukać fotografów kulinarnych? To proste – w Google’u, ewentualnie w mediach społecznościowych. Natomiast przeglądając ofertę, warto zwrócić uwagę na zakres wykonywanych działań, a także na samo portfolio.

Może się okazać, że fotograf kulinarny wykonuje głównie zdjęcia w restauracjach i nie realizuje zleceń, w których musi sam/a ugotować potrawę, po czym stworzyć wokół niej aranżację, a w przypadku producentów żywności czy dietetyków to jest kluczowe.

To, nad czym warto się również skupić, to portfolio fotografa. Po zdjęciach zobaczysz, czy odpowiada Ci jego styl, a także, czy same zdjęcia są profesjonalne, z dbałością o detale. Niektórzy skupiają się na perfekcyjnym zaprezentowaniu samej potrawy, inni na stworzeniu historii, która pobudzi nie tylko kubki smakowe, ale również wyobraźnię, przywoła wspomnienia.

Jeśli natomiast zauważysz, że wykonywane przez fotografa kulinarnego zdjęcia znacząco odbiegają od Twojej wizji, to uszanuj i swój, i jego czas, ponieważ prawdopodobnie współpraca nie będzie przebiegać płynnie i bez zgrzytów.

Fotograf kulinarny – współpraca

Wybrałeś/aś – i co teraz? Jak wygląda współpraca? Po zaakceptowaniu wstępnych warunków, jak termin i koszt sesji (tutaj dodam jedynie, że większość zdjęć wyceniana jest indywidualnie, w zależności od charakteru zlecenia), fotograf zwykle przeprowadza krótki wywiad, na podstawie którego sprawdzi Twoje oczekiwania. Następnie, aby mieć pewność, że wasze wizje się pokrywają, przygotuje moodboard, czyli tablicę inspiracji ze zdjęciami, które będą oddawać klimat sesji.

Natomiast sam przebieg sesji jest uzależniony od tego, czy dotyczy to zdjęć w restauracji, czy aranżowanych, wykonywanych w studiu fotograficznym. Sprawdź mój wpis, jeśli chcesz się przekonać, jak to wygląda w przypadku każdego z tych rodzaju współprac.

Fotograf kulinarny – Katowice

 

Na koniec ostatnia kwestia – jeśli szukasz fotografa kulinarnego, który wykona zdjęcia w Twojej restauracji, cukierni itp., najlepiej jest wybrać kogoś z okolicy (oczywiście, pod warunkiem że odpowiada Ci portfolio). Dlaczego? Ponieważ w wycenie uwzględniany jest m.in. dojazd do klienta – jeśli przyjeżdża on z drugiego końca Polski, doliczy do sesji koszty transportu, a w wyjątkowych sutyacjach także noclegu.

Potrzebujesz kogoś z Katowic lub okolic? Zgłoś się do mnie – działam na terenie całego Śląska i z chętnie wykonam dla Ciebie apetyczne zdjęcia jedzenia.

Joanna Kaźmierczak stylizacja żywności

Chcesz zlecić mi zdjęcia kulinarne?

Napisz, czego potrzebujesz i gdzie chcesz potem wykorzystywać zdjęcia, a ja przygotuję ofertę.