fbpx

Zdjęcia jedzenia wykonane przez fotografa kulinarnego VS zdjęcia jedzenia smartfonem

Joanna Kaźmierczak

Fotografka kulinarna z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w stylizacji jedzenia, a także w zdjęciach dla restauracji. Sprawia, że zdjęcia zaczynają opowiadać historię.

Zdjęcie wiosennego deseru

Promujesz własną markę i na co dzień robisz samodzielnie zdjęcia smartfonem do publikacji w social mediach? W większości przypadków to wystarczy, chociaż… jest kilka sytuacji, w których potrzebna będzie Ci pomoc fotografa kulinarnego. Kiedy się do niego zgłosić?

Fotografia kulinarna – aparat vs smartfon

Zanim zacznę porównywać zdjęcia jedzenia robione aparatem i smartfonem, mam dla Ciebie dobrą wiadomość:

to nie aparat robi zdjęcie, tylko Ty.

W wielu przypadkach nie jest istotne, jakim sprzętem wykonane są zdjęcia, tylko to, czy znasz podstawowe zasady rządzące się fotografią, czy umiesz radzić sobie ze światłem (zarówno dziennym, jak i sztucznym), a także jaka jest Twoja wiedza z fotografii kulinarnej.

Sprawdź artykuł, w którym daję 5 wskazówek, jak zacząć robić zdjęcia jedzenia – przydadzą Ci się one bez względu na to, czy fotografujesz aparatem, czy telefonem.

Ale, nie oszukujemy się, smartfon ma swoje ograniczenia. Jakie? Przede wszystkim niższa jakość zdjęć. Dobrze prezentują się na telefonie, może nawet na niedużym ekranie laptopa, ale na monitorze lub w druku? Nie będzie to wyglądać profesjonalnie, mogą pojawiać się widoczne piksele. Dodatkowo na telefonie nie zawsze uzyskasz takie same efekty, jak w aparacie – tzn. trudniej będzie zrobić rozmycie, czy ładne ujęcie z perspektywy na wprost lub ¾. Oczywiście, tutaj wszystko będzie zależało też od tego, jakim smartfonem dysponujesz, a także jakie są Twoje umiejętności.

W artykule o tym, jaki aparat do fotografii kulinarnej wybrać, mam kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak robić zdjęcia jedzenia smartfonem, gdy nie masz jeszcze wprawy.

I jeśli robisz zdjęcia jedzenia wyłącznie dla siebie, na Instagram czy bloga lub wykorzystujesz je do codziennego promowania swojej marki w social mediach, telefon w zupełności wystarczy. A kiedy przyda Ci się fotograf kulinarny?

Potrzebujesz profesjonalnych zdjęć jedzenia?

Kiedy będzie Ci potrzebny fotograf kulinarny?

Myślę, że domyślasz się już, kiedy pomoc fotografa kulinarnego będzie Ci potrzebna. Gdy prowadzisz własny biznes związany z branżą spożywczą/gastronomiczną i potrzebujesz zdjęć produktowych oraz reklamowych, które potem będziesz wykorzystywać w materiałach promocyjnych, na stronie internetowej, czy w social mediach. Jeśli Twój budżet Ci na to pozwala, możesz zdecydować się na regularną, stałą współpracę. Środki na reklamę są ograniczone? Umów się na sesję najważniejszych produktów, czy jednorazową sesję w restauracji, a pozostałe zdjęcia rób telefonem, korzystając ze wskazówek, które znajdziesz na moim blogu.

Przy czym pamiętaj, że oprócz profesjonalnego sprzętu, fotograf kulinarny ma jeszcze doświadczenie i umiejętności, wie, jak pracować z jedzeniem, by sprawić, by na zdjęciu wyglądało równie apetycznie, co na żywo. I tak naprawdę to jest kwintesencją fotografii kulinarnej, dlatego, gdy zależy Ci na promowaniu swojego biznesu, warto to zlecić specjaliście.

Fotograf kulinarny – Śląsk

Szukasz fotografa kulinarnego na Śląsku? Zgłoś się do mnie. Prowadzę studio fotografii kulinarnej w Katowicach, a także dojeżdżam do klientów na terenie województwa śląskiego. Napisz mi, czego potrzebujesz, a zaproponuje rozwiązania dopasowane do potrzeb Twojej marki.

Profesjonalne zdjęcia jedzenia

Zobacz, jakie zdjęcia może wykonać dla Ciebie profesjonalny fotograf kulinarny. Przejrzyj moje i napisz/zadzwoń, jeśli będziesz chciał/-a podjąć ze mną współpracę.