fbpx

Jak zrobić piękne zdjęcia jedzenia smartfonem?

Joanna Kaźmierczak

Fotografka kulinarna z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w stylizacji jedzenia, a także w zdjęciach dla restauracji. Sprawia, że zdjęcia zaczynają opowiadać historię.

Zdjęcia kulinarne smartfonem

Chcesz robić apetyczne zdjęcia jedzenia na Instagram, kulinarnego bloku czy do promocji swojego biznesu, ale jedyny sprzęt, jakim dysponujesz, to telefon? Mam dobrą wiadomość: to wystarczy! Sprawdź, jak fotografować jedzenie smartfonem.

Zdjęcia jedzenia – Instagram, blog kulinarny, reklama w social mediach

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że można mieć lustrzankę i robić przeciętne (a nawet słabe) zdjęcia, tak samo jak można wykonać ciekawą i profesjonalną sesję… telefonem? Aparat (telefon) to tylko narzędzie i nawet najlepszy sprzęt nie zmieni tego, że światło jest płaskie lub kompozycja chaotyczna, niepasująca do tego, co tak naprawdę chcesz przedstawić.

Dlatego, nawet jeśli nie dysponujesz zaawansowanym aparatem, możesz wykonać apetyczne zdjęcia potraw, które potem opublikujesz na Instagramie, swoim bloku kulinarnym, czy nawet wykorzystasz podczas tworzenia reklam w social mediach.

A jeśli potrzebujesz kilku wskazówek na start, to mam dobrą wiadomość: przygotowałam porady, jak robić zdjęcia jedzenia telefonem.

Apetyczne zdjęcia jedzenia

Nie masz czasu lub potrzebujesz wysokiej jakości zdjęć? Napisz do mnie, a chętnie je dla Ciebie wykonam.

1. Rób zdjęcia kulinarne w świetle dziennym

Zakładam, że nie masz specjalnych lamp fotograficznych, które dodatkowo potrafisz dobrze ustawić. Dlatego pierwszą i najważniejszą zasadą jest to, aby robić zdjęcia kulinarne w świetle dziennym, najlepiej jak najbliżej okna. Dzięki temu fotografie jedzenia będą wyglądać bardziej apetycznie, nawet jeśli całą Twoją aranżację stanowi talerzyk z potrawą postawiony na parapecie.

A skoro o nim mowa, to warto wiedzieć, że nawet zimą, gdy światła jest mało, możesz wykonać wywołujące ślinotok zdjęcia ciast, śniadań czy napojów – wystarczy, że z całą scenerią ustawisz się na parapecie.

Masz lampę błyskową w telefonie? Zapomnij o jej istnieniu. Podczas robienia zdjęć w świetle dziennym nie będzie Ci potrzebna, a wieczorem… raz spróbujesz, to sam/-a się przekonasz, że efekt będzie płaski, nieciekawy i już na pewno nieapetyczny.

2 pierwsze zdjęcia, z backstage’u zrobiłam lustrzanką od Canona. Ostatnie zdjęcie babeczek na parapecie jest wykonanych iPhone’m XS Max.

2. Włącz siatkę zdjęć w telefonie

Siatka zdjęć w telefonie

Wiesz, co ułatwia fotografowanie potraw? Siatka zdjęć, czyli poziome i pionowe linie przechodzące przez cały ekran. Miejsce, w którym linie się krzyżują, to tzw. mocne punkty i to właśnie tam najlepiej umieszczać to, co jest najważniejsze na Twoim zdjęciu – tutaj skupia się wzrok Twojego odbiorcy.

Dodatkowo siatka zdjęć pozwoli Ci trzymać proste linie, co ma znaczenie np. wtedy, gdy robisz zdjęcia drinków, napojów.

Nie masz opcji włączenia siatki zdjęć w telefonie? Pobierz aplikację Lightroom Mobile i z jej pomocą rób zdjęcia – jak w moim przypadku.

Zdjęcie po lewej wykonane jest iPhone’m XS Max.

3. Przetrzyj obiektyw w telefonie przed każdym zdjęciem

Zawsze czuję się trochę głupio, gdy o tym piszę, ale jednocześnie wiem, że mało osób ma nawyk przecierania obiektywu, a przez to zdjęcia mogą wychodzić nieostre, zamglone. Dlaczego? Obiektywy telefonu cały czas są narażone na zabrudzenia – wystarczy odłożyć na chwilę smartfona na stół, by przykleiły się do niego drobne zabrudzenia, paproszki. Dlatego warto wyrobić sobie nawyk przecierania obiektywu przed (prawie) każdym zdjęciem. Wtedy pozbędziesz się efektu tzw. „angielskiej” mgły, a całość nabierze na wyrazistości, kolory będą lepiej odzwierciedlone.

Zdjęcie telefonem

Zdjęcie wykonane bezlusterkowcem, bo tym razem pozował telefon 😉

4. Ucz się na zdjęciach typu flat lay

Fotografia jedzenia telefonem może być prosta, gdy naukę zaczynasz na zdjęciach typu flat lay, czyli wykonywanych od góry, z lotu ptaka. Z takimi obiektywy telefonu radzą sobie najlepiej, bez względu na model sprzętu. A gdy szybciej zaczniesz odnosić pierwsze sukcesy, tym chęć do dalszej nauki będzie większa.

Zdjęcie 1 i 3 zostało wykonane telefonem iPhone XS Max, natomiast środkowe lustrzanką od Canona.

5. Korzystaj z trybu portretowego

Robisz zdjęcia deserów, takich jak torty lub zdjęcia drinków? Choćbyś nie wiem, jak bardzo się starał/-a, nie wykorzystasz mojej poprzedniej rady, ponieważ czasami specyfika dania uniemożliwia wykonanie kompozycji typu flat lay. Co wtedy? Skorzystaj z trybu portretowego w telefonie lub, jeśli Twój smartfon to umożliwia, pobaw się parametrami. Jakimi? Już tłumaczę.

Często najbardziej pożądane, klimatyczne zdjęcia to takie, w których część sceny jest rozmazana, nieostra. A aparatach odpowiada za to przysłona określana poprzez wartość f. I producenci telefonów dążą do tego, aby uzyskać podobny efekt. Najczęściej wystarczy przełączyć się na tryb portretowy, wtedy smartfon powinien automatycznie rozmazać część kadru. W nowszych modelach jest też możliwość samodzielnej zmiany parametru f – szukaj takiej opcji w ustawieniach zaawansowanych aparatu. Nie masz jej? W takim razie szybko zainstaluj Lightroom Mobile, czyli aplikacji, która pozwoli Ci ręcznie parametry zdjęcia.

Przy okazji spójrz na poniższe zdjęcia. Pierwsze od lewej jest wykonane zwykłym trybem, bez zmiany jakichkolwiek parametrów. Wszystko jest na nim ostre, prawda? Dlatego przełączyłam się na tryb portretowy i wybrałam wartość f2.5 – w efekcie, co widać na następnym zdjęciu, babeczka jest ostra, a reszta ładnie rozmazana.

 

Wszystkie zdjęcia wykonane iPhone’m XS Max.

6. Pamiętaj o obróbce zdjęć

Telefony podbijają kontrast, nasycenie zdjęć, dzięki czemu mogą one wyglądać dobrze nawet bez obróbki (postprodukcji). Ale… moim zdaniem obróbka to tzw. wisienka na torcie i nie wyobrażam sobie, aby bez niej publikować zdjęcia jedzenia, nawet te najlepsze. Dzięki niej możesz zarówno poprawić kolory na zdjęciach, jasność, jak i nadać całości określonego klimatu.

I do obróbki polecam dwie darmowe aplikacje:

 

  1. Snapseed – to prosty i intuicyjny w obsłudze program, który umożliwia zarówno podstawową, jak i bardziej zaawansowaną obróbkę (naprawianie wybranych elementów zdjęcia, pracowanie na krzywych). Jest świetny na start, a także wtedy, gdy nie masz zbyt wiele czasu.
  2. Lightroom Mobile – to najbardziej zaawansowana aplikacja na telefon, która umożliwia profesjonalną obróbkę zdjęć, uwzględniającą nawet… zmianę wybranych kolorów. Ze względu na to, że jestem posiadaczką pakietu Adobe, mam tę aplikację w wersji płatnej, która od darmowej różni się tylko kilkoma opcjami. Do Lightrooma można też wgrać presety, czyli predefiniowane ustawienia, które stworzą określony efekt na zdjęciach. Takie presety ma w swojej ofercie m.in. Kobieca Foto Szkoła – możesz sprawdzić na jej stronie. Jak to działa.

Wszystkie zdjęcia wykonane iPhone’m XS Max.

Wpisy, które mogą Ci się przydać

Pamiętaj, że aparat/telefon to tylko narzędzie i tak naprawdę najważniejsze są Twoje umiejętności w zakresie stylizacji jedzenia, tworzenia określonej atmosfery czy budowania kadru. Dlatego zachęcam Cię do zapoznania się z moimi artykułami z zakresu fotografii kulinarnej, które powinny Ci pomóc na start:

Joanna Kaźmierczak stylizacja żywności

Masz pytania?

Chętnie na nie odpowiem! Napisz do mnie i porozmawiajmy o fotografii kulinarnej.